07 Februarie 2011Sursa: IPJ ILFOV

LA VÂNĂTOARE, FĂRĂ PERMIS ŞI AUTORIZAŢIE


La data de 6 februarie a.c., poliţişti ai Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.P.J. Ilfov, au fost sesizaţi de către reprezentanţi ai Asociaţiei Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Ilfov, cu privire la faptul că, pe un fond de vânătoare de pe raza comunei Jilava, judeţul Ilfov, se află o persoană ce are asupra sa o puşcă cu care execută focuri asupra vânatului.

Astfel, poliţiştii l-au depistat pe C. Marian, de 43 de ani, din Bucureşti, care avea asupra sa o armă de tir de calibru 5,5 milimetri şi 12 diabolo-uri de acelaşi calibru, pe care le deţinea în mod ilegal. Din verificările efectuate a rezultat că C. Marian nu are permis sau autorizaţie de vînătoare. Totodată, asupra suspectului au mai fost găsite şi două potârnichi.

Pe numele suspectului a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvîrşirii infracţiunilor de braconaj cinegetic, deţinere fără drept de armă neletală supusă autorizării şi uz fără drept de armă neletală supusă autorizării.

CENTRUL DE INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE

Semnalări cazuri de corupţie

Ați sesizat un caz de corupție? Apelați linia telefonică gratuită a Direcţiei Generale Anticoruptie: 0800.806.806

Detalii

Relaţii cu publicul(click pe link)

Aflați informații utile privind depunerea petițiilor sau solicitarea de audiențe la conducerea Poliției Române.

Detalii

Abonați-vă la newsletterul nostru pentru a fi la curent cu noutățile privind activitatea Poliției Române.

Detalii