14 Septembrie 2011Sursa: IGPR
REBRANDING REVISTA POLIŢIA ROMÂNĂ
Revista Poliţia Română, cu o vechime de 72 de ani, a solicitat înscrierea în reţeaua ELEMENT (The Europol Law Enforcement Magazines’ Editors Networking Tool).
Începând din această lună, revista Poliţia Română va avea o nouă prezentare şi un conţinut editorial modern, similar revistelor tip Law Enforcement din Europa şi din întreaga lume.
Cu o istorie de peste 70 de ani, revista Poliţia Română poate fi citită astăzi şi pe pagina oficială a Poliţiei Române, www.politiaromana.ro, la adresa http://www.politiaromana.ro/Revista_Politiei/index.htm.
Publicaţia va avea un caracter interactiv, sugestiile şi propunerile dumneavoastră putând să le transmiteţi la adresa polrom@yahoo.com sau denicusor@yahoo.com.
•
Iată ce puteţi citi în numărul din luna septembrie.
Apartenenţă asumată,
În chimia sufletului nomad
Despre agentul Marian Negrescu, unul dintre poliţiştii de etnie rromă ce-şi desfăşoară activitatea la Secţia 9 Poliţie Rurală-Salonta, din judeţul Bihor, mi-a povestit doamna comisar Ioana Indrieş de la Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul Inspectoratului judeţean. Amabilă şi plină de solicitudine, domnia sa mi-a oferit prilejul de a cunoaşte în primul rând un om de excepţie, care, dincolo de asumarea propriei apartenenţe, comunică, modelând suflete, îmblânzind, adesea, mentalităţi în limba rromanii, graiul părinţilor şi bunicilor săi.
Născut în municipiul Salonta, tânărul îmi spune că a copilărit într-o familie cu şapte fraţi, în comuna bihoreană Avram Iancu, satul Tămaşda, unde a parcurs clasele gimnaziale. Viaţa l-a dus mai departe spre Liceul teoretic din Salonta, urmat de Şcoala de agenţi de poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina. A fost unul dintre cei mai silitori absolvenţi ai promoţiei 2009, media 8,45 permiţându-i să opteze pentru viitorul său loc de muncă. Şi unde se putea să se simtă mai în largul său decât acasă, printre ai săi, cei pentru care, aşa după cum recunoaşte chiar el, făcuse efortul de a deveni om al legii. Convins că exemplul personal le va deschide porţile alor săi spre normalitate, agentul Negrescu şi-a dorit din toată inima să fie repartizat în locul de care îl legau anii de neuitat ai copilăriei, visul său devenind realitate odată cu prima sa zi de muncă chiar la Postul comunal Avram Iancu.
În poliţie, a fost primit cu prietenie, iar cu colegii îmi mărturiseşte că se înţelege ca şi cu fraţii lui.
Despre cunoşterea zonei de competenţă, în cazul său, depăşeşte cu mult graniţele profesionale, uliţele, casele sau oamenii cu poveştile lor de viaţă legându-se identitar de universul propriei deveniri.
Educaţie-libertate- normalitate
În cadrul campaniilor promovate la nivel naţional, denumite generic ”Tu cui dai accept”, ”Alertă. Răpire Copil”, ”Alege viaţa”, printre informaţiile , broşurile sau fluturaşii încărcaţi de recomandări preventive, mesajele agentului Marian Negrescu, rostite în limba rromanii, se disting prin trimiterile de suflet spre noţiuni fundament, cum ar fi: educaţie, libertate, lege sau normalitate.
„De fiecare dată când particip la acţiuni de gen, mă regăsesc în fiecare copil sau în fiecare adult din etnia mea. Aceşti oameni simpli, a căror existenţă pare uneori încremenită în tradiţii inacceptabile pentru o Românie europeană, înţeleg totuşi că educaţia înseamnă respectul faţă de libertatea, integritatea semenilor şi a bunurilor acestora.
Tatăl meu a lucrat în domeniul căilor ferate, iar mama a fost casnică. Cu toţii însă am urmat exemplul lor, fiecare frate mergând pe drumul său cu onestitate şi cu echilibru.
Doar eu am ales meseria de poliţist. Aveam o cunoştinţă în familie care mi-a deschis acest orizont. Mai târziu, am înţeles că, prin profesia mea, pot descoperi nenumărate căi de a-mi ajuta semenii. Români sau rromi, indiferent de neam, de religie sau de alte lucruri care ne deosebesc, ştiu că atât eu, cât şi colegii mei avem datoria de a ajusta comportamente, mentalităţi în favoarea unui climat de viaţă normal. Între altele, binele comun depinde de felul în care fiecare, oriunde ne-am afla, acceptăm să ne facem datoria faţă de ceilalţi. Iar resurse, idei şi proiecte avem. Recent, în cadrul colaborării cu Fundaţia Ruhama şi Casa Corpului Didactic Bihor, a fost organizat, pentru a doua oară, un curs în limba rromanii pentru poliţiştii ce-şi desfăşoară activitatea în comunităţile în care majoritari sunt rromii.”
Agentul Negrescu ne-a mai spus că, într-un exerciţiu de imaginaţie, printre atribuţiile de serviciu a strecurat un principiu de viaţă. Acela de a dărui copiilor rromi speranţa că pot deveni „cineva” într-o lume normală, fără ură sau prejudecăţi.
Lena MITROI
•
Mai puteţi citi în paginile revistei: Examenele de admitere la Şcoala de agenţi de poliţie “Septimiu Mureşan” – Cluj-Napoca – între standarde şi performanţe (Lena Mitroi), CEPOL – cooperare de elită (Roxana Pap), Poliţia Română pe Youtube şi Flickr (Viorica Martin), Chipul rănit al Micului Paris – intervenţia promptă a Poliţiei Române în salvarea unei case boiereşti, ocupată ilegal de 150 de romi (Lena Mitroi), Salvând sufletul pădurii (Roxana Pap), Despre iubire şi teroare în relaţia de cuplu. Lobby în parteneriat pentru îmbunătăţirea cadrului legislative în domeniu (Lena Mitroi), Acţiuni rutiere sub coordonarea TISPOL (Viorica Martin).
Semnalări cazuri de corupţie
Ați sesizat un caz de corupție? Apelați linia telefonică gratuită a Direcţiei Generale Anticoruptie: 0800.806.806
DetaliiRelaţii cu publicul(click pe link)
Aflați informații utile privind depunerea petițiilor sau solicitarea de audiențe la conducerea Poliției Române.
DetaliiAbonare la newsletter
Abonați-vă la newsletterul nostru pentru a fi la curent cu noutățile privind activitatea Poliției Române.
Detalii