TRAFIC INTENS PE A2 BUCUREŞTI - CONSTANȚA
Data: 24 Octombrie 2021
Ora: 18:30
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră (18:30), pe autostrada A2 Bucureşti – Constanța traficul rutier este intens, pe sensul către capitală. În zona lucrărilor se circulă în coloană cu viteză redusă de deplasare.
Reamintim că, până la finalul lunii noiembrie a.c., pe autostrada A2 Bucureşti – Constanţa, pe tronsonul kilometric 31+500 de metri - 36+150 de metri, traficul se desfășoară deviat de pe sensul către București (calea 2) pe sensul către litoral (calea 1), unde se circulă pe câte o bandă pentru fiecare direcţie, cu limită de viteză de 60 km/h. Măsura este impusă în vederea efectuării de lucrări de reabilitare a părţii carosabile.
De asemenea, până la jumătatea lunii decembrie 2021, se aplică o restricție de circulație pe sensul către Capitală al autostrăzii A2 București-Constanța, pe tronsonul kilometric 13+300 de metri – 13+360 de metri, în localitatea Glina, județul Ilfov, pentru a permite realizarea unui pilon pentru autostrada A0. Din acest motiv, traficul se desfășoară doar pe banda a doua.
Îi sfătuim pe conducătorii auto să mărească distanţa în mers, iar în cazul în care încheie coloanele să pună în funcţiune luminile de avarie, pentru a-i atenţiona pe cei ce se apropie din spate să frâneze din timp.