La data de 23 mai 2025, Poliția Română a adus în țară 7 persoane, pe numele cărora au fost emise mandate de executare a unor pedepse privative de libertate sau mandate de arestare preventivă.
La data de 23 mai 2025, Poliția Română a adus în țară 7 persoane, pe numele cărora au fost emise mandate de executare a unor pedepse privative de libertate sau mandate de arestare preventivă.
Astfel, la data de 23 mai 2025, a fost adus în țară un bărbat, de 42 de ani, din Constanța, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere. Acesta a fost adus din Italia, având emis, pe numele său, de către Judecătoria Constanța, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an și 8 luni.
La aceeași dată, a fost adus un bărbat, de 34 de ani, din Constanța, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri. Acesta a fost adus din Spania, având emis de către Tribunalul Constanța, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 8 ani.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat, de 34 de ani, din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de furt. Acesta a fost adus din Irlanda, având emis de către Judecătoria Aiud, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 11 luni.
La aceeași dată, a fost adus un bărbat, de 35 de ani, din Brașov, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis de către Judecătoria Brașov, pe numele său, un mandat de arestare preventivă.
Totodată, la data de 23 mai 2025, a fost adus în țară un bărbat, de 30 de ani, din Suceava, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis de către Judecătoria Rădăuți, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 3 ani, 1 lună și 10 zile.
La aceeași dată, a fost adus un bărbat, de 34 de ani, din Dolj, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de furt. Acesta a fost adus din Elveția, având emis de către Judecătoria Craiova, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 3 ani.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat, de 60 de ani, din Teleorman, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere. Acesta a fost adus din Germania, având emis de către Judecătoria Arad, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 3 ani și 5 luni.
Cei în cauză au fost introduși în unități de detenție, în vederea executării mandatelor.