Elektronikus megfigyelőrendszer/"karkötő"
Az elektronikus megfigyelő számítógépes rendszer használata jelenleg a leghatékonyabb védelmi intézkedés a családon belüli erőszak áldozatai számára: egyrészt elriasztja az agresszorok bosszúálló hajlamait, másrészt azonnali rendőri beavatkozást biztosít az áldozatokat fenyegető helyzetek esetén. Ebben a helyzetben a rendszer automatikusan riasztást generál a Rendőrség által üzemeltetett készenléti diszpécserközpontban, amelyet továbbít a beavatkozó csoportoknak. Így többé nem szükséges felhívni az S.N.U.A.U. 112 számot, vagy más hasonló tevékenységet végrehajtani a közrendvédelmi szervek értesítése érdekében.
Ez a felügyeleti forma lehetővé teszi annak nyomon követését, hogy a felügyelt személy miként tesz eleget az alábbiakban meghatározott kötelezettségeinek: ideiglenes védelmi határozat, védelmi határozat, európai védelmi határozat, valamint óvadék ellenében történő bírósági/bírósági ellenőrzés vagy a házi őrizet végrehajtása esetén távfelügyelet.
Családon belüli erőszak esetén a támadóval szemben legfeljebb 5 napos ideiglenes védelmi határozatot (ordin de protecție provizoriu - OPP) adhatnak ki azok a rendőrök, akik az áldozatot veszélyeztető helyzet fennállását észlelik, ha verbális, fizikai, pszichológiai, gazdasági, vallási, szexuális, távközlési vagy társadalmi erőszak elkövetéséről értesülnek. A sértett vagy a felhatalmazott intézmények kérelmére a bíróság védelmi határozatot (ordin de protecție - OP) bocsáthat ki legfeljebb egy év időtartamra. Mindkét helyzetben, OPP vagy OP, az agresszorra rótt kötelezettségek betartásának felügyelete érdekében az áldozatot megkérdezik, hogy kíván-e elektronikus megfigyelést is az agresszort illetően.
Ezt a megfigyelőrendszert csak az áldozat kifejezett beleegyezésével lehet használni. A védelem biztosítása érdekében az áldozatnak elektronikus megfigyelést kell kérnie a rendőrségtől/bíróságtól. Kap egy speciális mobiltelefont, amely figyelmeztetést küld, ha a felügyelt személy előre meghatározott távolságon belül közeledik.
Figyelem! Az áldozatnak saját védelme érdekében mindig magánál kell tartania a rendőrség által adott speciális telefont, és meg kell győződnie arról, hogy az elektromos árammal van ellátva (mindig töltve van).
A felügyeleti rendszer valójában a következő összetevőket tartalmazza:
Ha a védett személy 14 év alatti kiskorú vagy ítélőképesség nélküli személy, az elektronikus megfigyelőeszköz használatához a törvényes képviselőnek kell hozzájárulnia, kivéve, ha a felügyelt személy az egyedüli törvényes képviselő, ebben az esetben a hozzájárulást a szociális segélyszolgálat képviselőjének kell kifejeznie.
A rendőr kommunikációja a románul nem beszélő vagy nem értő felügyelt vagy védett személlyel az elektronikus megfigyelési eljárással kapcsolatban olyan nyelven vagy olyan nyelvezetben történik, amelyet a személy ért, ha a rendőr ismeri ezt a nyelvet, vagy hivatalos fordítón keresztül.
Az elektronikus megfigyelőberendezések felszerelését követően a rendőrség ellenőrizni fogja azok integritását. A felügyelt személyhez rendelt elektronikus megfigyelőberendezések hitelesítése váratlanul, a nap bármely szakában, időszakosan vagy bejelentés alapján történhet úgy, hogy az ellenőrzést a felügyeleti szerv székhelyén vagy az általa meghatározott más helyen végzi. Két egymást követő előre be nem jelentett ellenőrzés közötti időszak nem lehet hosszabb 7 naptári napnál.
Riasztás esetén a Rendőrség által üzemeltetett készenléti diszpécser automatikusan megkapja:
Közelítési riasztás generálása esetén a megfigyelt személy haladéktalanul köteles:
Meghibásodási riasztás esetén a felügyelt személy köteles haladéktalanul:
Meghibásodási riasztás esetén a rendőrség felveszi a kapcsolatot a védett személlyel is.
Az elektronikus megfigyelőberendezések célja a védett személy életének, testi-lelki épségének védelme. A felhasználásukat követően megadott/tárolt adatok, információk más célra nem használhatók fel.
Az ezen eszközöket használó személyek a rendőrség által kezelt elektronikus rendszerben csak riasztások (meghibásodás vagy közelség) esetén tekinthetők meg és azonosíthatók. Az áldozatot és a támadót sem követik nyomon, hogy hol és mikor mozognak, abban az időszakban, amelyre az eszközök viselésének mértékét elrendelték.
Az elektronikus rendszerben tárolt információk a közelségi riasztások generálásával együtt az ideiglenes védelmi határozat vagy a védelmi határozat megsértése miatt benyújtott panasz alátámasztására szolgálnak.
Közelségi riasztás generálása esetén a védett személy számára kiemelten fontos a közrendvédelmi szervek beavatkozása, védelme érdekében. Ezt követően a megfigyelt személyt is a helyszínre szállítják.
Elektronikus megfigyelés csak Románia területén végezhető. A Románia területét elhagyni készülő felügyelt vagy védett személy köteles az ország elhagyási szándékáról, valamint az ország területére való visszatéréséről előzetesen értesíteni a felügyeleti szervet. Ebben az esetben a megfigyelt személy köteles a Románia területéről kilépő határátkelőhelyen átadni az elektronikus megfigyelő berendezést, a bontást a Román Rendőrség munkatársai végzik. A megfigyelés alatt álló személy az országba való belépéskor köteles haladéktalanul felvenni a kapcsolatot és értesíteni a felügyelő szervet, amely meghatározza azt a helyet vagy rendőri egységet, amelynél jelentkezni köteles az elektronikus megfigyelő berendezés felszerelése érdekében.