Curriculum vitae

Europass

 

 

 

Informaţii personale

 

 

 

Nume / Prenume

MIRON ADRIAN CIPRIAN

Naţionalitate(-tăţi)

Română

 

 

 

 

Data naşterii

14.12.1976

 

 

Sex

masculin

 

 

 

 

 

 

Experienţa profesională

 

 

 

Perioada

  • 02.04.2018 – prezent

Funcţia sau postul ocupat

  • Adjunct al inspectorului general al Poliţiei Române

 

 

 

 

 

 

Perioada

  • 15.11.2017 – 02.04.2018

Funcţia sau postul ocupat

  • Î. adjunct al  inspectorului șef al Inspectoratului Județean de Poliție Cluj 

 

 

 

 

Perioada

  • 31.08.2016– 15.11.2017

Funcţia sau postul ocupat

  • Î. șef inspectorat al Inspectoratului Județean de Poliție Cluj 

 

 

 

 

Perioada

  • 01.07.2016 - 31.08.2016

Funcţia sau postul ocupat

  • Î. șef al Poliției municipiului  Cluj Napoca 

 

 

 

 

Perioada

  • 01.04.2016 – 01.07.2016

Funcţia sau postul ocupat

  • Î. Adjunct al șefului Poliției municipiului  Cluj Napoca 

 

 

 

Perioada

  • 01.03.2016 – 01.04.2016

Funcţia sau postul ocupat

  • Șeful Secției 1 Poliție, Poliția municipiului Cluj Napoca

 

 

 

 

Perioada

  • 15.06.2015 – 01.03.2016

 

Funcţia sau postul ocupat

  • Șeful Secției 2  Poliție, Poliția municipiului Cluj Napoca

 

 

 

Perioada

  • 07.04.2015 - 15.06.2015

Funcţia sau postul ocupat

  • La dispoziția MAI – Direcația Generală Resurse Umane 

 

 

 

Perioada

 

 

 

  • 07.04.2010 – 07.04.2015

Funcţia sau postul ocupat

 

 

 

 

                                                    Perioada

                          Funcţia sau postul ocupat

 

 

 

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

 

                                                                         

                                                   Perioada

                          Funcţia sau postul ocupat

 

 

 

                                                   Perioada

                          Funcţia sau postul ocupat

 

 

 

 

 

 

 

Educaţie şi formare

  • Atașat de afaceri interne la Ambasada României din SUA-Washington, DC

 

 

  • 15.04.2006 - 07.04.2010
  • Adjunct al șefului Poliției municipiului  Alba Iulia

 

 

 

  • 15.12.2005 - 15.04.2006
  • Ofițer specialist în cadrul I.P.J.  Alba 

 

 

 

  • 15.04.2001 – 15.12.2005
  • Ofițer în cadrul BCCO Alba Iulia

 

 

 

  • 15.08.2000 – 15.04.2001
  • Ofițer în cadrul Poliției municipiului Alba Iulia

 

 

 

 

 

 

  • 2009 – Absolvent al cursurilor Academiei FBI din Quantico, Virginia, acreditate de Universitatea din Virginia, SUA.

 

  • 2004-2006  - Master, Științe Penale și Criminalistică, Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Facultatea de Drept și Științe Sociale.

 

  • 1997-2000 - Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, Bucureşti, Facultatea de Drept.

 

 

Aptitudini şi competenţe profesionale

 

 

 

 

 

 

 

 

Limba(i) maternă(e)

 

  • Permis  European Computer Driving Licence

 

  • Presedinte al Asociatiei Atasatilor de Afaceri Interne in Washington DC (ILEA)

 

  • Vicepresedinte al Asociatiei Ofiterilor de Legatura in Washington DC (Liaison Officers Association)

 

 

 

 

 

  • Română

 

 

 

 

Limba(i) străină(e) cunoscută(e)

 

Autoevaluare

 

Înţelegere

Vorbire

Scriere

Nivel european (*)

 

Ascultare

Citire

Participare la conversaţie

Discurs oral

Exprimare scrisă

Limba

 

B2

Engleză

B2

Engleză

B2

Engleză

B2

Engleză

B2

Engleză

 

 

B2

Franceză

B1

Franceză

B1

Franceză

B1

Franceză

B1

Franceză